The Undersized Basketball Podcast | TUBPodcast
EB England Basketball

Basketball England name Men’s U16 and U15 Development Programme National Team Squads

Basketball England today announced the Men’s Under-16 and Under-15 Development Programme National Team Squads for the coming year following the weekend’s U15 Regional Development Tournament.

Here are the squads in full below:

U16 Men Squad:
Jacob Round, East Midlands, Northants
Pierce Maslen, East, Barking Abbey
Andre Lavinier, London, Eastside Eagles
Jaxon Wroe, North West, Manchester Magic
Kareem Queeley, East Midlands, Leicester Warriors
Daniel Ogoro, East, Brentwood Fire
Omari Smith, West Midlands, City of Birmingham
Ross Luckman, East, Chelmsford Lions
Richard Amaefule, South East, Reading Rockets
Jamie Gray, North West, Cheshire Wire
Hosana Kitenge, North West, Worthing Thunder
Mate Okros, Yorkshire, Leeds Force
Corey Samuels, South West, Bristol Flyers
Vasja Pandza, Yorkshire, Leeds Force
Robin Bedford, East, East Herts Royals
Arinze Emeka-Anyakwo, North West, Cheshire Wire
Theo Hughes, East, Brentwood Fire
Charlie Ratliff, East, Ipswich
Matthew Armstrong, North East, Gateshead Phoenix
Jacob Davenport, South East, Reading Rockets
Georges Tchuako, South East, Worthing Thunder
Robert Banks, South, Thames Valley Cavaliers
David Obediah, South, Reading Rockets
Luke Ptak, East Midlands, Derby Trailblazers
Tunde Oyerinde, South East, Croydon Elite
Adam Joseph, Yorkshire, Leeds Force
Josh Westlake, South West, Dorset Storm
Joshua Ogundale, London, Barking and Dagenham Thunder
Connor Tierney, South East, Worthing Thunder
Nathaniel Powell, East Midlands, Notts Nova
Joe Barrett, Yorkshire, Bradford Dragons

U15 Devlopement Programme:
Charlie Brown, East Midlands, Derby Trailblazers
David Chive, London, Feltham Warriors
Ben Winter, East, Ipswich
Owen Ball, North West, Cheshire Wire
Malachi Boakye-Yiadom, London, London Thunder
Aaron Martin, North West, Manchester Magic
Lewis Leigh, West Midlands, Team Birmingham
Matthew Tomlinson, West Midlands, City of Birmingham
Amari Williams, East Midlands, Mansfield Giants
Juvainey Wright, Yorkshire, Sheffield Sharks
Veron Eze, East, Ipswich
Tim Collier, London, London Greenhouse Pioneers
Timothy Adetukasi, East, Brentwood Fire
Eljay Morris, South East, Lewisham Thunder
Tosan Evbuomwan, North East, Newcastle Eagles
Pasquale Landolfi, South West, Dorchester Tigers
Tomiwa Sulaiman, London, London Greenhouse Pioneers
Stephen Akpah, East, Oakland Wolves
Ayomide Amolegbe, East, Baltic Stars
Haben Malcolm-Warner, Yorkshire, Bradford Dragons
Ethan Buckley, North West, Manchester Magic
Joshua Grant, North West, Manchester Magic
Alex Gager, South East, Surrey Goldhawks
Matthew Marsh, South West, Penryn Rebels

Image: Jacob Round/FIBA Europe
Source: Basketball England

Related posts

TWO UK TEENAGERS SET TO REPRESENT EUROPE AT FIRST JR. NBA WORLD CHAMPIONSHIP

Chris (TUB Editor)

José María Buceta issues urgent challenge following silver medal at Commonwealth Games

Chris (TUB Editor)

Prior believes Commonwealth silver can inspire next generation to ‘dream big’

Chris (TUB Editor)